سلام! به وبلاگ من خوش آمدید. در این وبلاگ می توانید مقالاتی در زمینه های فیزیک نجوم و ستاره شناسی، آمادگی کنکور، ترفندهای وبلاگ نویسی زندگی نامه ی بزرگان کسب درآمد اینترنتی و... ببینید. امیدوارم برای شما مفید باشه
زمان ثبت : 7 مرداد 1388 در ساعت 10:21 ب.ظ
نویسنده : محسن فاطمی
عنوان : سخنی با اولیا

آرامش

لازمه ی رسیدن به موفقیت در هر کاری رسیدن به آرامش است.

عموم داوطلبان کنکور با  نزدیک شدن به زمان کنکور افکار و احساسات نگران کننده ا به حمله ور می شود که اگر موفق به کنترل آن ها نشون گرفتار فشارهای روحی روانی و تغییرات جسمی و رفتارهای منفی شده و آرامش خود را از دست می دهند که در این صورت می گویند فرد چار اضطراب شده است.

  اضطراب پدیده ای طبیعی ویکی از شایع ترین حالات روحی است که تقریبا" هه ی انسان ها در تمامی سنین و مراح زنگی آن را تجربه کرده اند.

 اضطراب کم ، نه تنها برای داوطلبین کنکور موجب اختلال و بازدارنده نیست بلکه ممکن است عامل حرکت و یادگیری هم باشد ولی اگر اضطراب بیش از حد باشد یادگیری بهشدت کاهش یافته ، حافظه ی او مختل و دقت و تمرکز کم  و دچار حواس پرتی می شود به طوری که با وجود مطالعه ی زیاد هم قادر به پاسخ گویی به سوالات در کنکور نخواهد شد.

 بنابراین ضروریست والدین عوامل اضطراب زا در فرزند را شناسایی کرده و با کنترل عوامل محیطی و به کارگیری روش های مقابله با آن کمک نمایند تا فرزندان به ساحل آرامش برسند که در این صورت قادر خواهند بود با گام های مطمئن و محکم تری در مسیر موفقیت در کنکور گام بردارند.

انواع اضطراب در کنکور

الف)اضطراب تسهیل کننده یا تسریع کننده

به اضطراب کم یا در حد معقول که موجب تلاش بیش تری برای کسب موفقیت می شود و نتیجه ی بهتری را نصیب فرد می کند، اضطراب تسهیل کننده یا تسریع کننده اطلاق می شود.

نشانه های اضطراب تسهیل کننده

1-فرد به خاطر مرور درس هایش چار هیجان می شود.

2-خودش را در اطاقش حبس می کند و مشغول درس خواندن می شود و به کوچک ترین مزاحمت اعتراض کند.

3-به شیوه ی خاص درسهایش را مرور می کند مثلا" با صدای بلند درس می خواند در اتاق راه می رود و یا دراز می کشد.

4-به درخواست های اطرافیان توجه نمی کند یا در مقابل خواسته ها یا اعتراض ها می گوید که درس دارد.

5-کم غذا یا نسبت به غذا بی میل می شود.

ب)اضطراب ناتوان کننده

دلهره و تشویش شدیدی است که یا خود فرد دارد و یا اطرافیان آن را در فرد تشدید می کند. اضطراب شدید اثر منفی روی فرد می گذارد، زیرا با متاثر و درگیر کردن ذهن زمینه ی  فراموشی های زودکذر و خطاهای  ادراکی را فراهم می نماید.

نشانه های اضطراب ناتوان کننده

1-فرد به خاطر مرور درس هایش دچار هیجان بیش از حد می شود.

2-دارای دلشوره و دل به هم خوردگی (احساس پروانه در شکم) است.

3-هنگام مرور درس هایش دستپاچه و عجول است.

4-از این که هر چه می خواند چیزی نمی فهمد گله مند است.

5-از کسب نمره ی کم ترس و وحشت دارد.

6-هنگام درس خواندن، ناخن هایش را می جود پوست لب را می کند و یا با موی سرش بازی می کند.

7-بی اشتهاست و نمی تواند غذا بخورد.

8-گاهی حالت تهوع دارد.

9-گریان و گله مند است و بهانه گری های بی دلیل دارد.

راه های کاهش اضطراب در داوطلبین کنکور

1-با وسعه ی معنویت خدامحور در خانواده به داوطلبین یادآوری کنید همواره به خدا توکل کنند زیرا یاد او آرامش دهنده ی دل های مضطرب است.

2-بر توانایی های داوطلبین تاکید کنید تا اعتماد به نفس آن ها تقویت گردد.

3-انتظارات خود را از فرزندان در کنکور با توانایی های او هماهنگ کنید و از او توقع بیش از حد نداشته باشید مثلا" این که در دانشگاه و شهری خاص قبول شوند و یا رتبه های یک یا دو رقمی به دست آورند.واژه های کلیدی:
مقالات علمی زندگی نامه های بزرگان و دانشمندان فیزیک نجوم و ستاره شناسی آمادگی کنکور مشاوره ترفند وبلاگ نویسی کار آفرینی معرفی سایت های کسب درآمد ورزشکاران